• KONKURS GENEALOGICZNY

          • Konkurs genealogiczny "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna"

            Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Archiwa Państwowe, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji zapraszają uczniów klas VI szkół podstawowych do udziału w konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadanie konkursowe polega na stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.

             

            Głównym celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest poznanie historii i kultury rodzinnej poprzez odkrywanie pamiątek, dokumentów i starych fotografii. W swoich poszukiwaniach młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści. Pomocą w przygotowaniu cyfrowego drzewa genealogicznego będą także zasoby Archiwów Państwowych, w których uczniowie znajdą informacje o dalszych członkach rodziny i będą mogli skorzystać z pomocy archiwistów.

             

            Aplikacja konkursowa „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”

             

            W aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” można tworzyć drzewo genealogiczne, dodawać zdjęcia i opisy członków rodziny oraz gromadzić informacje potrzebne do zgłoszenia w konkursie, a także odnawiać stare zdjęcia. Dostępne w aplikacji narzędzie do koloryzacji obrazu wykorzystuje sztuczną inteligencję opartą na modelu głębokiego uczenia (deep learning). Po wielu godzinach trenowania potrafi przywrócić kolor dowolnemu obrazowi.

             

            Uczestnik powinien przygotować projekt konkursowy w aplikacji pod opieką rodzica i nauczyciela oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych.

             

            Zgłoszenia przesyła nauczyciel w aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” do 31 marca br. za pośrednictwem odpowiedniego formularza. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs.

          • Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie

          • Dnia 3 września 2021r. uczniowie klas V-VIII włączyli się do akcji Narodowe Czytanie.  Wybrani uczniowie z każdej klasy czytali książkę Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Na drzwiach sal lekcyjnych rozwieszone były plakaty promującą tę akcję.

            Po kilku tygodniach otrzymaliśmy miłą niespodziankę. Był to list od Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy z podziękowaniami za udział w Narodowym Czytaniu oraz książkę „Moralność Pani Dulskiej”  z dedykacją od Agaty Kornhauser Dudy.

            List_prezydenta.pdf​​​​​​​

          • "Dziady"

          •        W  ostatnich dniach listopadowej szarugi klasy VII a i VII c czytały Dziady cz. II Adama Mickiewicza. By lepiej zapamiętać  treść lektury, przygotowaliśmy odpowiednią dekorację i zaczęliśmy czytać. Ciemność, migające świece , palące się kądziel , zioła oraz wódka- w postaci wody po goleniu o adekwatnej nazwie Halloween, zrobiły swoje. Było zaskoczenie, tajemniczość  a nawet groza. Uczniowie doskonale poradzili sobie z tekstem i z aktorskim kunsztem tworzyli nastrój tajemniczej uroczystości  przywoływania duchów. Mam nadzieję, że utwór ten zostanie lepiej zapamiętany, a tego typu czytanie lektur wpisze się  na stałe w tradycje szkoły.

                   Specjalne podziękowania dla pani Agnieszki Sidor za piękną dekorację.

          • Ogłoszenie

          • Szkolny Klub Wolontariatu oraz Klub Wiewiórka jak co roku przygotowują się do obchodów „MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WOLONTARIUSZA”.

            W tym roku szkolnym zaplanowaliśmy następujące działania.

            Zapoznajcie się z nimi i ZAANGAŻUJCIE:)))

            I. LOTERIA FANTOWA

            Szkolny Klub Wolontariatu zaprasza całą społeczność uczniowską, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły do udziału w loterii fantowej, która odbędzie się 10 grudnia 2021r. w naszej szkole.

            Uzbieraną  kwotę chcemy przeznaczyć na podarunki dla potrzebujących dzieci z naszej gminy z okazji zbliżających się świąt.

            W związku z tym zwracamy się do wszystkich (uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców) z serdeczną prośbą o przynoszenie fantów do 3 grudnia do pudełka, które będzie wystawione przy wejściu do szkoły od strony Urzędu Gminy. Zebrane przedmioty można też przechować w swojej klasie.

            (Zebrane rzeczy zostaną następnie przeniesione do osobnego pomieszczenia,gdzie ulegną  kilkudniowej kwarantannie)

            II. KONKURSY

            Zapraszamy również uczniów do wzięcia  udziału w konkursach „Najcenniejsza pomoc płynie z serca”

            1. konkurs literacki-opowiadanie bądź wiersz dla uczniów klas IV-VIII

            2. konkurs plastyczny- plakat

            Konkursy zostaną rozstrzygnięte w następujących kategoriach wiekowych:

            a) klasy I-III

            a) klasy IV-VI

            b) klasy VII-VIII

            Warunki i zasady uczestnictwa w konkursie plastycznym:

            1. Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej: plakatu promującego ideę wolontariatu, zachęcającego do pomagania innym.

            PLAKAT: • Format pracy: A-3• Technika dowolna

            Prace plastyczne i literackie muszą zawierać : imię i nazwisko autora oraz klasę

            Prace należy przekazać swoim wychowawcom do 17.XII.2021r.

            III. ŚWIĄTECZNA PACZKA

            Szczegółowe informacje na ten temat pojawią się już niedługo:)

          • SPOTKANIE Z TYFLODYDAKTYKIEM

          • 25 listopada na lekcji języka polskiego w klasie VII b gościła Pani Ilona Galińska – Jones, która jest tyflodydaktykiem i pracuje w Anglii z dziećmi z niewidomymi. Pani Galińska – Jones opowiedziała uczniom o swojej pracy, o trudnościach, z jakimi borykają się takie dzieci oraz zaapelowała, by młodzież dbała o swój wzrok, bo częsty kontakt z ekranem telefonów, czy komputerów bardzo go osłabia. Na zajęciach rozwijających uczniowie mieli możliwość pisania na maszynie w alfabecie Braille’a oraz obejrzenia materiałów, które Pani tyflodydaktyk przygotowuje dla swoich podopiecznych.  Uczniowie VII b stworzyli także kartki z pozdrowieniami dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Pani Ilona pomogła uczniom napisać pozdrowienia w alfabecie Braille’a. Kartki zostaną wysłane pocztą.

          • Dzień Języków Obcych

          • W dniach  27 – 30 września 2021 roku  świętowaliśmy Dzień Języków Obcych. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów były słowa:


            „ Język obcy to ważna sprawa, angielski, niemiecki to dziś podstawa”


            Nasi uczniowie mieli okazję sprawdzić się w różnych  zadaniach i konkursach. Każda z klas musiała zmierzyć się z konkretnym zadaniem. I tak:

            * klasy 1-2  na specjalnie przygotowanych kolorowankach zaznaczały państwa, w których  mówi się po angielski i niemiecku;

            * klasy 3-4 wycinały chmurki i zapisywały na nich powitania w różnych językach;

            * klasy 5 przygotowały „ nazywam się „ w różnych językach;

            * klasy 6 wykonały flagi państw europejskich;

            * klasy 7 wzięły udział w turnieju wiedzy o państwach niemieckojęzycznych;

            * klasa 8a przygotowała argumenty, dlaczego warto uczyć się języków obcych;

            * klasa 8b wykonała plakaty o znanych osobach,władających kilkoma językami;

            * klasa 8c wyszukała cytaty motywujące do nauki języków obcych.

            Wszystkie swoje prace uczniowie wyeksponowali na drzwiach swoich sal lekcyjnych.


            Ponadto Pan Radosław Brzyski przygotował konkurs wiedzy o Sherlocku Holmesie, w którym miejsca na podium zdobyły:

            1. Martyna Kowalczyk

            2.Natalia Czerniak

            3.Aleksandra Kowalczyk.


            Miło nam również przedstawić laureatów turnieju wiedzy o państwach niemieckojęzycznych „ Wer ist am Besten?”  przygotowanego przez Panią Annę Pawlak.


            klasa 7a

            1.Aleksandra Wdowicz

            2.Dawid Graniczka

            3.Anna Karpiuk


            Klasa 7b

            1. Maksymilian Kulisz

            2. Izabela Lekan

            3.Lena Pitucha, Michalina Kulik


            Klasa 7c

            1.Julia Paluch

            2.Kinga Łukowska

            3. Maja Kulbaka, Kacper Kulbaka, Mikołaj Pasieczny


            Natomiast LAUREATEM spośród wszystkich wygranych został Maksymilian Kulisz, który wykazał się największą wiedzą na temat Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Lichtensteinu.


            Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w obchody tego dnia i życzymy dalszych sukcesów:)))

    • Kontakt

      • Zespół Placówek Oświatowych im. Marii Skłodowskiej - Curie w Trawnikach
      • tel. 81 585 60 09 fax: 815856009
      • Trawniki 606 21-044 Trawniki woj.lubelskie Poland