Rok szkolny 2023/234

14.55-15.25

REGULAMIN_ZAJEC_LOGOPEDYCZNYCH.docx

Szanowni Rodzice,
      w trosce o naszych uczniów zachęcamy Państwa do wspólnej pracy nad opanowaniem umiejętności prawidłowej wymowy dzieci uczęszczających na terapię logopedyczną.
      Do pracy z dzieckiem w domu można wykorzystać ćwiczenia logopedyczne, które uczniowie otrzymali podczas terapii w szkole/przedszkolu.
      Prosiłybyśmy o znalezienie chociaż 10 minut każdego dnia na ćwiczenia.
      Ustalcie Państwo stałą porę, aby ćwiczenia były stałym rytuałem dnia. Niech będzie to forma zabawy, aby dziecko było zainteresowane.
      Prosimy, bądźcie Państwo cierpliwi, gdy coś nie wychodzi, nie zniechęcajcie się, a razem będziemy cieszyć się z sukcesu Państwa dziecka.

JAK MOTYWOWAĆ DZIECI DO UTRWALANIA PRAWIDŁOWEJ WYMOWY W DOMU?

STAŁA PORA ĆWICZEŃ
      Dziecko łatwiej zaakceptuje wykonywanie ćwiczeń logopedycznych, jeśli staną się one częścią codziennego rytuału. Najlepiej kojarzyć ćwiczenia z innymi codziennymi zajęciami, np. ćwiczymy zawsze po obiedzie lub wieczorem po odrobieniu lekcji.
      KRÓCEJ ALE CZĘŚCIEJ
      Lepiej ćwiczyć krócej, ale kilka razy dziennie niż raz na tydzień długo. Wówczas ćwiczenia nie będą tak nużące, a dziecko będzie nabierało nawyków prawidłowego mówienia w sposób najbardziej zbliżony do naturalnych sytuacji.
      NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
      Ćwiczenia to wasz wspólnie spędzany czas przeznaczony na zabawy i budowanie więzi rodzinnej. Wykonaj wraz z dzieckiem pomoce edukacyjne, które uprzyjemnią nabywanie umiejętności poprawnego mówienia. Jeśli brakuje Ci czasu, możesz też kupić gotowe pomoce logopedyczne lub wykorzystać zabawy i zabawki, które dziecko najbardziej lubi. Ucząc przez zabawę sprawimy, że dziecko polubi ćwiczenia logopedyczne.
      NAUKA PRZY OKAZJI
      Wykorzystuj każdą możliwą sytuację, aby przemycić kilka słówek, ćwiczeń buzi i języka lub ćwiczeń oddechowych. Ćwiczyć można w każdej sytuacji: w sklepie, na spacerze, podczas przygotowywania posiłku, podczas zwykłej rozmowy z dzieckiem. Dużo zależy od Twojej inwencji!
      ĆWICZMY RAZEM
      Ćwicz razem z dzieckiem. Czasem dorośli wstydzą się robienia dziwnych min przed lustrem. Niepotrzebnie! Jeśli należysz do tych osób, pozbądź się wstydu i doceń, co nasza buzia i nasz język potrafią. Ćwicz z dzieckiem i dobrze się przy tym baw!
      DWIE WAŻNE CECHY
      Bądź cierpliwy i konsekwentny. Nie wyśmiewaj dziecka, jego wady ani braku postępów. Nie od razu Rzym zbudowano. Czasem mijają długie miesiące zanim pojawią się pierwsze efekty terapii. Twoja konsekwencja w wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych jest ubezpieczeniem sukcesu.
      MOTYWACJA
      Motywacja do ćwiczeń to coś, co nie przyjdzie samo. Jeśli jesteś szczęściarzem, którego dziecko samo chce, to wspaniale! Pamiętaj jednak, że każde dziecko miewa swoje kryzysy związane z motywacją do ćwiczeń. Są one zjawiskiem naturalnym. Motywację trzeba stale rozwijać i wzmacniać. Najlepiej zacząć od samych siebie!
      NAGRODY
      Za solidną pracę należy się nagroda! Podczas ćwiczeń niech to będzie zwykłe entuzjastyczne Brawo! Bardzo dobrze!. Po zakończonych zajęciach może to być naklejka lub pieczątka. Dziecko powinno wiedzieć, że doceniasz każdy jego wysiłek i widzisz, jak się stara, choć całkowity sukces jeszcze przed wami.
      KONTAKT Z LOGOPEDĄ
      Bądź w stałym kontakcie z logopedą prowadzącym terapię, by na bieżąco omawiać postępy dziecka, zapytać o sposób wykonywania ćwiczeń.
      CZAS
      Daj dziecku czas. Każda nowa umiejętność potrzebuje czasu, aby się rozwinąć i utrwalić. Tylko systematyczna praca i wytrwałość pozwolą osiągnąć cel, jakim jest poprawna mowa i sprawna komunikacja!